Złodzieje czasu – jak stawić im czoła?

Brak czasu

Brak czasu to doskonała wymówka! Według ankiety przeprowadzonej wśród znajomych na pytanie „Jakie masz wymówki, aby przełożyć trening? „, najczęstszą odpowiedzią było:

  • „brak czasu”
  • „nie chce mi się”

Pomyśl sobie ile razy w ciągu dnia wypowiedziałaś lub pomyślałaś te zdania?
Masz za mało czasu na spełnianie marzeń?


Pocieszę Cię!


Masz go tyle samo co wszyscy! Tyle samo ile ma Angelina Jolie czy Brad Pitt, ja czy też Twoja sąsiadka! Doba ma 24 godziny dla każdego z nas. Po prostu nie zdajesz sobie sprawy z tego kto jest Twoim złodziejem czasu!

Zastanawiałaś się kiedyś z czego wynika Twój brak czasu?


Ten post ma dać Ci do zrozumienia, co pochłania większość Twojego czasu i kim albo czym są złodzieje czasu. Uwierz, że to kilka podstawowych rzeczy, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy lub zdajesz, ale nic z tym nie robisz.

Oto 6 głównych złodziei czasu, które są najpopularniejsze w tych czasach!

Złodziej czasu numer 1 – Social media

Która z nas nie lubi przeglądać Facebooka, Instagrama czy TikToka? Od momentu kiedy otworzymy oczy, większość z nas od razu faszeruje się informacjami! Mamy poczucie, że jesteśmy na bieżąco z gorącymi tematami, czujemy się dowartościowani. To totalnie zabija produktywność! Uświadomienie sobie, że to złodziej czasu jest pierwszym krokiem do poprawy koncentracji!
Zamiast spędzić te 60 min. na scrollowanie Facebooka, możesz zrobić trening lub poświęcić ten czas na naukę!

– W czasie pandemii zdalne kanały kontaktu stały się podstawą w codziennej komunikacji. W dobie smartfonów, telefony zastępują nam często komputery czy sprzęt RTV. Nic dziwnego, że zwiększył się czas, jaki spędzamy z aparatem w dłoni. Według naszego badania opublikowanego w raporcie „Jak Polacy korzystają z telefonu i Internetu w czasie pandemii” ponad połowa z nas zauważyła, że w czasie izolacji społecznej chętniej sięga po komórkę. Przeważnie zdarza się nam to w celach prywatnych (36,6%). Jednocześnie co trzecia osoba przyznaje, że w czasie wolnym od pracy częściej jest online.

– powiedział Adam Łącki, Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów

Chcesz przekonać się ile czasu dziennie spędzasz na Facebooku?
Wejdź w ustawienia i prywatność -> czas spędzony na Facebooku i sama zobacz ile!

Czas na Facebook
Screen z mojego telefonu


Wiadomo, że walka z nawykami jest bardzo trudna. Nie ukrywam, że sama łapie się na bezsensownym przeglądaniu „fejsa” nie szukając żadnych konkretnych informacji, ale zdaję sobie sprawę z tego, że to skuteczny złodziej czasu i walczę z tym. Staram się ograniczyć tylko do prowadzenia grup na Facebooku i prowadzeniu swojego profilu na Instagramie.

Złodziej czasu numer 2 – Powiadomienia

Rozpraszacze czasu

Wyobraź sobie, że skupiasz się na jednej rzeczy i załóżmy jest to trening. Rozkładasz matę i przygotowujesz potrzebny sprzęt. Skakanka i taśmy mini band są gotowe do działania, aż tu nagle dźwięk powiadomień… Ten jakże wszystkim znany i charakterystyczny „ping”… Złodziej czasu atakuje, a Ty oczywiście musisz zajrzeć w telefon, bo to ważne, ale jakby głębiej się nad tym zastanowić to nie ma tam nic ważniejszego niż Ty i Twój czas! Pamiętaj: Czas to jedyna rzecz, której nikt Ci nie odda, dlatego traktuj go z szacunkiem! Gdy zaczynasz trening dzwoniący telefon cały czas Cię rozprasza i zamiast skupić się na sobie, skupiasz się na tym co nie jest Ci w danym momencie potrzebne. Czy czasem zastanawiasz się dlaczego nie widać efektów Twojej pracy?

Kiedy już ktoś do Ciebie dzwoni to na prawdę musi się palić! Wyłączając powiadomienia i dźwięki zyskujesz cenne minuty, które możesz spożytkować np. trenując 🙂

Tutaj przypomnisz sobie dlaczego warto ćwiczyć!

Pozwól sobie co jakiś czas nie znać newsa jako pierwsza! Ogranicz zbędne powiadomienia do minimum, aby Cię nie rozpraszały. Dzięki wyłączeniu powiadomień będziesz w stanie bardziej skupić się na treningu czy innych czynnościach.

Złodziej czasu numer 3 – Serwisy informacyjne

Rozpraszacze czasu

Serwisy informacyjne przedstawiające najnowsze informacje z kraju i świata. Jesteś na bieżąco z najświeższymi informacjami, spędzasz czytając je koło godziny dziennie a nawet i więcej! To naprawdę mnóstwo czasu! Zamiast czytać zbędne informacje ze świata, zajmij się porządnym treningiem lub nauką!

Informacje, informacje…


W życiu powinny być ważne tylko takie informacje, które Ci się przydadzą. Ograniczaj niepotrzebne informacje/ newsy! Poza tym co możesz zrobić z tym, że np. właśnie na Śląsku ktoś wypadł z okna? Bardzo przykre ale nic z tym nie zrobisz, więc nie musisz tego wiedzieć i zajmij się tym na co masz wpływ!

Złodziej czasu numer 4 – Multitasking

Rozpraszacze czasu

Robienie kilku rzeczy naraz. Uczysz się, malujesz paznokcie i robisz obiad.
Nie, nie, nie!
Skup się na jednej rzeczy. Wszystko zrób po kolei na spokojnie, aby nie zostać z przypalonym obiadem, niedokończoną nauką i krzywo pomalowanymi paznokciami. Robienie kilku rzeczy naraz może doprowadzić do błędnych decyzji, wyczerpania i stresu.

Słyszałaś o technice Pomodoro?

  • Wybierz zadanie
  • pracuj NAD NIM przez 25 minut
  • po upływie tego czasu zrób sobie przerwę, 5 minut
  • po przerwie znów wróć do pracy przez 25 minut i zrób kolejną przerwę
  • jedna sesja to 25 minut
  • po czterech sesjach Pomodoro zrób 15-25-minutową przerwę.

Na czym ona polega?

Polega to na tym, że pracujesz tylko nad jedną rzeczą i skupiasz się na niej w 100%. Spróbuj tej techniki, a sama przekonasz się jak wiele jesteś w stanie osiągnąć przez te 25 minut!

Zacznij od jednej sesji dziennie w trochę krótszym czasie niż 25 minut, aby oswoić się z tą techniką. Możesz czuć dyskomfort, ponieważ z tyłu głowy masz milion nieprzeczytanych wiadomości i wpisów na Facebooku. Telefon schowaj do szuflady, nie przejmuj się nim i zacznij działać!

Lepsze jedno solidnie wykonane zadanie niż 100 baboli!

Mój chłopak 😉

Złodziej czasu numer 5 – Nastawienie

Rozpraszacze czasu

Wstajesz rano ze złym nastawieniem? Bijesz się w głowie z myślami: „ale ten dzień będzie ciężki”, „nic mi się nie chce”.


Dzień mija a Ty nie zrobiłaś praktycznie nic co miałaś w planach, ponieważ masz zły humor? Brzmi znajomo prawda?

Jeden z najokrutniejszych złodziei czasu to złe nastawienie. Nie wiesz co masz ze sobą zrobić, ogarnia Cię ciągła złość i smutek a czas leci…

Złe nastawienie sprawia, że jesteśmy nieproduktywni oraz zabija naszą kreatywność! Twoje nastawienie wpływa na Twoją motywację! Negatywne myśli rodzą złe samopoczucie i złe emocje, a pozytywne myśli rodzą dobre samopoczucie i przyjemne uczucia. Jeśli masz odpowiednie nastawienie, wszelkie trudności czy porażka nie przeszkodzą Ci w dojściu do celu!

Pamiętaj, że to Ty wybierasz swoją drogę!
Wstań jutro rano i pomyśl, że to będzie dobry dzień oraz bądź wdzięczna, za to kogo i co masz wokół siebie. Nawet jeśli szykuje się ciężki dzień to okłam sama siebie. To naprawdę pomaga! Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, a nie wampirami energetycznymi!

Kot

Podsumowując

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci uświadomić sobie jak niebezpieczni są złodzieje czasu i jak możesz sobie z nimi radzić. Jeśli znasz jakieś metody/narzędzia, które pomagają Ci radzić sobie ze złodziejami czasu koniecznie podziel się tym w komentarzu! Sama chętnie skorzystam i przetestuję 🙂

Bierz się do roboty i osiągaj swoje cele!

Jeśli dotrwałaś do końca wpisu to będę wdzięczna jeśli podzielisz się nim wśród swoich znajomych!

Zapraszam do polubienia grupy na Facebooku ArcyCiało team oraz Inastagram! Znajdziesz tam wiele ciekawych informacji i fajnych ludzi 🙂

A jeśli jesteś tu pierwszy raz to zerknij tutaj.

W następnym wpisie opiszę kilka sposobów na to jak stać się bardziej produktywnym!

Do następnego!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
10 miesięcy temu

[…] W moim poprzednim wpisie na temat złodziei czasu dowiesz się co pochłania większość Twojego cz… […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x